Awaria slotu lub karty SIM

Karta SIM to nic innego, jak drobny kawałek plastiku, który jest fizycznym połączeniem pomiędzy naszym smartfonem a operatorem. Dzięki niej jesteśmy w stanie przeprowadzać rozmowy głosowe, rozmowy tekstowe oraz swobodnie surfować po Internecie. To właśnie dlatego awaria karty lub slotu SIM tak bardzo niepokoi użytkowników nowoczesnych telefonów komórkowych. Co zrobić w sytuacji, gdy na ekranie naszego smartfona wyświetli się komunikat o błędzie SIM? 

Przede wszystkim nie panikować! Slot kart SIM, jak każdy inny element telefonu komórkowego, może ulec niespodziewanej awarii. I to nawet w przypadku, gdy od umieszczenia karty w dedykowanym dla niej gnieździe nie została ona ani razu wyjęta. Priorytetową czynnością, jaką powinniśmy wykonać w momencie zauważenia błędnej pracy SIM, jest ponowne uruchomienie urządzenia. Może zabrzmi to śmiesznie, ale zdecydowana większość tego typu komunikatów całkowicie znika po zresetowaniu smartfona. Jeśli to nie pomoże – warto wyjąć kartę z gniazda i dokładnie się jej przyjrzeć.

Karta SIM nadal nie działa – co dalej?

Zwróćmy uwagę, czy do środka naszego gniazda lub stosowanej w nowszych modelach smartfonów – tacki nie dostał się żaden paproch kurzu czy okruszek. Pomimo zastosowania różnych uszczelniaczy, slot SIM w dalszym ciągu jest podatny na różne zanieczyszczenia i drobne uszkodzenia. Samo gniazdo warto ostrożnie oczyścić sprężonym powietrzem, a kartę przetrzeć suchą warstwą papieru. Może zdarzyć się, że chip karty SIM (złoty element dostępny na odwrocie każdej karty) posiada mikroskopijne uszkodzenie, uniemożliwiające prawidłową pracę tego elementu smartfona. W takim wypadku warto sprawę zgłosić do naszego operatora. Jeśli karta faktycznie posiada awarię – zostanie ona bezpłatnie wymieniona. W większości przypadków operator wydaje duplikat karty SIM od ręki, a czas oczekiwania wynosi nieco ponad kwadrans. Jeśli karta nie posiada wad, problem leży po stronie gniazda.

Obowiązkowa wizyta w serwisie

Mechaniczne uszkodzenie gniazda karty SIM w zdecydowanej większości wchodzi w skład pakietu ubezpieczeniowego wykupionego u operatora. Jeśli taką opcję zdążyliśmy wykupić – wszystko załatwimy w jednym miejscu. W przypadku braku opłaconej dodatkowej polisy musimy udać się do nieautoryzowanego serwisu, który podejmie próbę naprawy uszkodzonego gniazda. Najpopularniejszą przyczyną tego typu awarii są zawilgocenia oraz uszkodzenia pinów gniazda – metalowych elementów odczytujących dane z chipu naszej SIM. W niektórych przypadkach winę za uszkodzenie ponosi również użytkownik smartfona. Wszystko przez niewystarczającą uwagę przy wkładaniu karty do telefonu.

Źle dobrany rozmiar karty SIM

Standard, micro oraz nano SIM to w tej chwili trzy obsługiwane rozmiary kart dostarczanych przez operatora. Aktualne układy scalone posiadają możliwość „wyciśnięcia” interesującego nas rozmiaru, który pasuje do posiadanego przez nas smartfona. Te nowsze, w zdecydowanej większości, obsługują format nano SIM. W przypadku starego rodzaju kart istnieje możliwość przycięcia – taką usługę oferują niemalże wszystkie serwisy telefonów komórkowych lub sklepy oferujące akcesoria GSM. Na stoły specjalistów w dalszym ciągu trafiają urządzenia z zakleszczoną kartą SIM. Ulokowanie w gnieździe nieprawidłowego rozmiaru SIM doprowadza do jego trwałego uszkodzenia. Sporo krzywdy może wyrządzić także nieprawidłowe wycięcie karty. Rozstrzępione drobne elementy układów scalonych potrafią uszkodzić nie tylko chip, ale również piny gniazda w telefonie komórkowym.

Mobilny Serwis
Telefonów Komórkowych

RePhone to marka ForceGSM.pl