Jak ustrzec się przed wizytą w serwisie?

Wymiana wyświetlacza w smartfonie

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Znacie tę zasadę? Z pewnością będzie ona przydatna każdemu posiadaczowi smartfona. Usługa serwisowa dla tego typu urządzeń może okazać się znaczącym obciążeniem Twojego portfela. Warto jednak pamiętać, że stosunkowo małym nakładem gotówkowym można zabezpieczyć się przed niechcianymi usterkami. Usiądź wygodnie, podpowiemy Ci jak to zrobić.

Szkło hartowane, folia czy futerał? Co najlepiej ochroni wyświetlacz?

O tym, że najbardziej podatną na uszkodzenia częścią smartfona jest jego wyświetlacz nie trzeba nikogo przekonywać. Posiadacze popularnej pajęczynki na ekranie najczęściej odwiedzają lokalne serwisy. Ten, kto chociaż raz korzystał z usługi wymiany pękniętej szyby wie, że nie jest to najtańsza operacja, jaką można wykonać u techników specjalizujących się w naprawie smartfonów. Zaskakujący jest fakt, jak mało użytkowników telefonów komórkowych decyduje się na zabezpieczenie ekranu przed potencjalnymi usterkami. Tym bardziej, że aktualnie mamy możliwość skorzystania z co najmniej trzech form ochrony.

Pierwszą i jednocześnie najpopularniejszą z nich jest szkło hartowane. Tak, to ten sam produkt, który w rozmaitych reklamach zestawiany jest z młotkiem symbolizującym zwiększoną odporność na uderzenia. Testów wytrzymałościowych tym narzędziem nie polecamy, jednak udowodnione jest, że posiadanie odpowiednio dobranego i poprawnie zainstalowanego protektora pozwoli nam odetchnąć z ulga, gdy nasz smartfon poczuje chęć zbliżenia się do podłogi. W tej chwili na rynku mamy dostępne szkła hartowane o różnym poziomie twardości na każdy rodzaj ekranów. Najbardziej polecane są folie 9H. Dla fanów nieco bardziej elastycznych materiałów stworzono FlexibleGlass o poziomie twardości 7H.

Zdecydowanie tańszą alternatywą dla szkła hartowanego są standardowe folie ochronne. Ich ceny rozpoczynają się od kilkunastu złotych, jednak posiadają one jedną, ale bardzo istotną wadę. Folia w żadnym stopniu nie chroni nas przed rozbiciem ekranu. To idealna forma zabezpieczenia wyświetlacza naszego smartfona przed drobnymi i głębszymi rysami. Trzecią i ostatnią opcją ochronną jest futerał. Pod warunkiem, że kupimy zamykany. Jeszcze kilka lat temu ogromną popularnością cieszyły się kabury pionowe, jednak dziś udając się do sklepu z akcesoriami spotkamy futerały typu Smart, czyli takie, które zamykają się od boku. W przypadku tego segmentu produktów najlepiej poszukiwania rozpocząć od zabezpieczeń proponowanych przez producenta – tylko one będą w pełni dopasowane do smartfona, co jest kwestią kluczową w przypadku połączenia futerału ze szkłem hartowanym.

Chroń klapkę i to co się pod nią znajduje

O ile futerał zamykany zabezpieczy nam zarówno przód, jak i tył telefonu, tak nakładki, które cieszą się największą popularnością, sam tył urządzenia. W takim wypadku obowiązkowo musimy posiadać szkło hartowane na ekranie. Back Case ochroni jedynie ranty i klapkę smartfona. To również bardzo istotna funkcja. Zwłaszcza, że czołowi producenci coraz częściej sięgają po szklane tyły urządzenia, a te – jak wiadomo – są podatne na liczne pęknięcia i zarysowania. Szczególną uwagę trzeba także zwrócić na baterię. Chyba żaden z użytkowników nie będzie zadowolony, jak jego nowy telefon zaledwie po kilku miesiącach nie będzie mógł funkcjonować bez ładowarki lub powerbanka. O tym, jak prawidłowo ładować akumulator, aby nie doprowadzić do jego przedwczesnego uszkodzenia pisaliśmy tutaj.

Drobne usterki, które często można spotkać w serwisach

Uszkodzenia mechaniczne to nie jedyne awarie, jakie mogą dotknąć naszego smartfona. Ze szczególną ostrożnością należy się obchodzić z portami, gniazdami i klapkami, w które wyposażono telefon. Są to elementy o bardzo delikatnej budowie, a fakt, że korzystamy z nich niemalże codziennie może spowodować, że bardzo szybko się zużyją. Eksperci zalecają, aby nie narażać podpiętego kabla od ładowarki i słuchawek na nienaturalne ułożenie. Wpływa to negatywnie na kondycje nie tylko portu, ale również samego akcesorium.

Mobilny Serwis
Telefonów Komórkowych

RePhone to marka ForceGSM.pl