Wszystko co musisz wiedzieć o systemie iOS

Według wielu użytkowników urządzeń z popularnym nadgryzionym jabłuszkiem w logo, system operacyjny iOS to najlepsze oprogramowanie na urządzenia mobilne, które pozostawia swoją konkurencję daleko w tyle. Nie trudno doszukać się również opinii, że iOS to bardzo skomplikowany system i pod względem intuicji przegrywa rywalizację z Androidem. Planujesz nabyć urządzenie marki Apple, ale obawiasz się jego oprogramowania? Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat iOS!

iOS, znane wcześniej jako iPhone OS, to oprogramowanie stworzone przez firmę Apple Inc. specjalnie dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod oraz iPad. Pierwsze wydanie systemu operacyjnego przeznaczonego tylko i wyłącznie dla produktów marki współtworzonej przez legendarnego Steve’a Jobsa miało miejsce 29 czerwca 2007 roku. Oznacza to, że iOS jest o rok starszy od swojego głównego konkurenta na rynku – Androida, którego sylwetkę przedstawialiśmy tutaj. Aktualnie oprogramowanie posiada dziewięć wersji, a najnowsza, oznaczona symbolem 12.1.4, swoją premierę miała 7 lutego 2019 roku.

Mieszkanie, do którego nikt nie może się włamać

Decydując się pomiędzy systemem operacyjnym iOS a Androidem musimy mieć świadomość, że oprogramowanie stworzone specjalnie dla urządzeń mobilnych spod szyldu Apple jest całkowicie zamknięte, a klucze do niego posiadają Arthur Levinson i Tim Cook – najważniejsze postacie w amerykańskiej korporacji. Co to tak właściwie oznacza? Żaden zewnętrzny producent do produktów z nadgryzionym jabłuszkiem w logo nie jest w stanie wgrać własnych programów. Uruchamiając pierwszy raz iPhone’a lub iPad’a na naszym ekranie nie zobaczymy żadnej aplikacji fabrycznie zainstalowanej przez operatora. Czy to jedyna zaleta hermetycznie zamkniętego systemu operacyjnego? Zdecydowanie nie!

Posiadając urządzenie marki Apple posiadamy pewną gwarancję bezpieczeństwa w przypadku zagubienia telefonu bądź kradzieży. Ewentualny nowy właściciel nie będzie w stanie odblokować urządzenia bez znajomości kodu PIN i naszego odcisku palca. To jednak żadna nowość na rynku i aktualnie z takiego rozwiązania korzysta zdecydowana większość smartfonów, również tych pracujących na Androidzie. Co więc takiego wyjątkowego jest w iOS-ie? Zablokowanie zaginionego urządzenia z poziomu komputera trwa zaledwie kilka sekund. Nie potrzebujemy instalować dodatkowej aplikacji. Po prostu logujemy się do systemu iCloud i blokujemy naszego smartfona lub tableta. W ten sposób osoba, która jest w posiadaniu naszego urządzenia nie będzie mogła wykonać na nim żadnej czynności. Dodatkowo usługa Find my iPhone umożliwia dokładną lokalizację telefonu.

Gwarantowane kilkuletnie wsparcie systemu

W firmie Apple wszystko musi działać jak w szwajcarskim zegarku. Gdy kalifornijscy informatycy udostępniają aktualizację lub nową wersję systemu, pojawia się ona w mgnieniu oka na urządzeniach użytkowników. Co rzadko spotykane w Androidach, na wsparcie mogą liczyć również posiadacze starszych modeli telefonów pracujących na oprogramowaniu iOS. Najnowsza wersja systemu oznaczona symbolem 12.1.4 została udostępniona dla posiadaczy iPhone 5s, który swoją premierę miał w 2013 roku. Co ciekawe, przechodząca właśnie szczegółowe testy wersja 12.2 również zostanie dostarczona na te sześcioletnie urządzenia.

Opieka serwisowa wywindowana na bardzo wysoki poziom

Technicy współpracujący z marką Apple od lat stanowią gwarancję wysokiej jakości obsługi klienta. Procedura reklamacyjna w przypadku posiadania urządzenia pracującego na systemie operacyjnym iOS jest bajecznie prosta. Jeśli dręcząca nas usterka nie jest kwalifikowana do uszkodzeń mechanicznych, możemy liczyć na błyskawiczną pomoc udzieloną przez centrum wsparcia Apple. Wadliwe urządzenie możemy zanieść do jednego z wielu punktów serwisowych na terenie Polski i zareklamować usterkę nawet bez posiadania odpowiedniego dokumentu sprzedaży. Cały proces reklamacyjny trwa bardzo szybko, a jego finalne rozwiązanie  zadowala klientów. Co w przypadku uszkodzeń mechanicznych?

W takim wypadku konieczne jest odwiedzenie pogwarancyjnego serwisu telefonów komórkowych. Dostępność wysokiej jakości zamienników jest bardzo duża, a ceny napraw w zestawieniu z flagowymi modelami konkurencyjnych marek nie są aż tak wygórowane.

Luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić

Niestety. O ile ceny usług serwisowych nie zwalają użytkowników iPhone’a z nóg, tak koszta związane z zakupem nowego urządzenia marki Apple już tak. Ten segment smartfonów posiada tylko i wyłącznie flagowe modele, co w porównaniu z licznymi budżetowymi opcjami Androida wypada naprawdę blado. Dobrym rozwiązaniem dla osoby chcącej wypróbować system operacyjny iOS na własnej skórze jest zakup starszego modelu. Wcześniej wspomniane wsparcie systemu pozwala na bezpieczne korzystanie z kilkuletnich urządzeń, a wydajność iPhone’a 5s z pewnością zadowoli każdego nowego użytkownika.

Mobilny Serwis
Telefonów Komórkowych

RePhone to marka ForceGSM.pl

Punkt Stacjonarny

CH Magnolia we Wrocławiu
ul. Legnicka 58

(Salon Teletorium)